UA-177230260-1

Sıkça Sorulan Sorular

Kedimi nasıl beslemeliyim ?

Beslenme, insanlar kadar hayvanlar için de önemlidir. Özellikle evlerde beslenen kedi ve köpekler için uygun bir beslenme programı yürütülmelidir. Bu sayede hayvanlar çok daha sağlıklı olacaktır ve bu onların psikolojik yönden de iyi olmasını sağlayacaktır. Mutlu bir kedi kuşkusuz insanları da mutlu edecektir.

Mutsuz olan ve dengeli  beslenmeyen bir kedi sıkıntı yaratacak, hasta olacak ve sizler için zorlu  dönemler başlayacaktır. Bu nedenle kedilerin beslenmesine dikkat ederek uygun ve  gerekli şekillerde beslenme programı oluşturulmalıdır. Özellikle hayvanlar  hakkında bilgisi olmayan kişilerin bu konuda kesinlikle bir veterinerden destek  alması gerekir. Kediler hakkında her şeyi bilmeniz tabi ki mümkün değildir. Bu  nedenle bu konudaki eksiklikler veterinerler ile kolayca çözümlenebilir.

Kedileriniz  için bu nedenle mutlaka bir veteriner seçmelisiniz. Aşılarından diğer sağlık  konularına kadar her türlü sorunu bu veteriner eşliğinde çözebileceğiniz gibi  özellikle acil durumlarda bu veterinere danışarak kedinizin sağlığını güvence  altına alabilirsiniz. Beslenme konusunda ise mamalar en iyi seçim olacaktır.  Kedilerin ihtiyaç duyacağı her şeyi bünyesinde bulunduran kedi mamaları bu sayede kedilerin tam olarak gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Bu  bakımdan kedi mamaları oldukça ideal durumadır ve sizler de bu mamaları tercih  edebilirsiniz. Kedi mamaları piyasada çeşitli markalar altında satılmaktadır.  Yine bu konuda veteriner yardımı almanız ve internet üzerinden bu mamayı araştırmanız yararlı olacaktır. kedi forumlarında seçtiğiniz mamayı kullanan ve  olumlu, olumsuz değerlendirmesini yapan kişileri de bulabilirsiniz.

 Kedi  beslenmesinde günümüzde yapılan yanlışlar yağlı ev yemeği ile beslemeye  çalışmaktır. Ev yemeklerinin bir  çoğu kediler için uygun olmamaktadır. Bu  nedenle ev yemeği yerine kedi maması seçmeniz çok daha yerinde bir davranış olacaktır. İlla ki ev yemeği vermek istiyorsanız biraz araştırma yaparak onun  için zararı olmayacağına emin olduğunuz ev yemeklerini vermenizi öneririz. Bu  kediniz için de değişiklik olacaktır.

Kedilerin en  çok sevdiği kedi maması ise balık, et, tavuk, yumurta, ciğer, peynir ve  süttür. Kediniz tatlı besinleri de oldukça sevecektir. Fakat hiçbir şekilde  kedinize tatlı vermeniz tavsiye edilmez. Hem kedilerde hem köpeklerde tatlı çok  ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kedinizin sağlığının olumsuz  etkilemek için tatlı vermemeniz önerilmektedir.

Kedinizin  cinsine ve sağlık durumuna bağlı olarak ek takviyeler yapmanız gerekebilir.  Bunlar veteriner kontrolünde karar verilmelidir. Bu yolla vitaminler ve çeşitli  destekler kedinize vererek onun daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Mama her ne  kadar iyi olsa da kedilerin beslenmesinde sürekli aynı şey sıkıntı yaratabilir.  Bu nedenle uygun ve farklı bir beslenme programı uygulamanız her zaman için iyi  olacaktır. Öyle ki bu program dâhilinde kediniz sürekli aynı şeyleri yemeyeceği  için kedi beslenme sorunu yaşamadan farklı besinler ile kedinizi  besleyebilirsiniz. Yukarıda belirtilen yiyeceklerden kediniz için uygun olanları tercih edebilir ve haftalık olarak bir program hazırlayabilirsiniz. Bu sayede  hem sizin için yemek sorunu ortadan kalkacaktır hem de kediniz alması gereken  tüm vitaminleri alarak sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edecektir.

Tüm bunlar  dâhilinde ihmal edilmemesi gereken ve doğru bir şekilde yapılması gereken kedi  beslenmesi için takıldığınız noktalarda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Ufak  tefek sorunlarda dahi bu şekilde davranmalısınız. Bu sayede kedilerinizi mutlu  bir şekilde besleyebilir ve hiçbir şekilde sorun yaşamadan birlikte hayatınıza  devam edebilirsiniz.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek