UA-177230260-1

Sıkça Sorulan Sorular

Kedimin ateşlendiğini anladığımda hemen Aspirin kullanıyorum veya kullansam bir şey olur mu ?

Salisilat etken maddesini içeren ilaçlar sıklıkla tercih edilen ve çok bilinen ağrı kesici ve ateş düşürücüdürler.Kolaylıkla bulunuyor olması ve düşük fiyatı sebebiyle de asetil salisilik asit içeren aspirin de hemen hemen her evde yer almaktadır.Dolayısıyla olumsuz bir durumda en fazla tükettiğimiz ilaçların başında gelir. Kedi ve köpekler için bile!
Oysa aspirin hem kedilerde hem de köpeklerde ciddi sonuçlar doğurabilecek rahatsızlıkların sebebidir. Kediler köpeklere oranla daha hassastırlar. Çünkü aspirinin vücutta yıkımlanma süresi daha uzundur.Aspirinin kedilerde terapötik dozu (etkili doz) ağız yoluyla alınmak kaydıyla 100-300 mg’ dır.Hafif zehirlenmelerde kan plazmasındaki salisilat düzeyi 300-400 gr/ml’ye yükselir.Salisilat plazmada bu seviyenin üzerine çıktığında ağır zehirlenme belirtileri meydana gelmeye başlar.
Peki bu ansıl oluyor? Aslında aspirin veteriner hekimlikte de kullanılabilen bir ilaç.Fakat burada önemli olan doz ve tüketilme sıklığı.Kedilerin karaciğerlerinde salisilik asiti parçalayan enzim bulunmuyor.Bu sebeple de plazmadaki etken madde düzeyi çok yüksek seviyelere çıkabiliyor.Bilimsel verilere göre bir aspirinin kedinin vücudundan atılması için 3 gün gibi bir süre geçmesi gerekiyor.Bu süre geçmeden verilecek bir doz daha zehirlenmeye sebep oluyor.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek