UA-177230260-1

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğinizin gözünün altındaki koyu kahve veya kırmızı lekelerin nedeni nedir?

Köpek ve kedilerde gözlerinin altında koyu kahverengi veya kırmızımsı gözyaşı lekelerini hepiniz farkedip nedenini merak ediyorunuzdur.

Gözyaşı lekeleri bazı ırklarda diğerlerinden daha sık görülür ve birçok farlı nedenden dolayı oluşabilmektedir.. Köpeğinizin veya kedinizin göz çevresinin boyanmasının nedenini ve olası tedavileri belirlemek için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Gözyaşı Lekeleri Nedir?

Gözyaşı lekeleri, köpeğin yada kedinizin gözlerinin altında görünen koyu kahverengi pas renginde veya kırmızımsı izlerdir. Lekelere çoğu zaman akıntı eşlik edebilir.
Gözyaşı lekeleri her zaman evcil hayvanınıza zarar vermese de, estetik görünmez ve hoş olmayan bir koku yayabilir.

Genellikle beyaz veya açık renkli kürklere sahip köpeklerde ve kedilerde daha belirgindir.

Aşırı gözyaşı üretiminden, gözyaşı kanallarının yangılı veya kapalı olmasından kaynaklı gözyaşlarının uygun şekilde boşalmamasından kaynaklanan bir durum olan Epifora, genellikle lekelerin kaynağıdır. Epifora akut veya kronik olabilir.


Eğer bir evcil hayvanın gözyaşı koyu kırmızıysa, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasından kaynaklanan , gözyaşı, tükürük ve idrar ile atılan demir içeren porfirinlerin sonucudur.

Porfirinler demir içeren doğal moleküllerdir. Gözyaşlarında bulunan bir pigment olan porfirin gözlerin altında birikirse kırmızımsı lekeler ortaya çıkar.

Salyada da bulunan porfirin ağız çevresini kırmızıya boyar. Demir içeren lekeler güneş ışığına maruz kaldığında kararır.

Kahverengimsi veya pas renginde olan lekeler ise göz yaşından kaynaklı bölgenin nemli kalmasından dolayı yüzde oluşan bir maya veya mantar enfeksiyonunu gösteriyor olabilir.
Maya enfeksiyonundan kaynaklanan kahverengi lekeler, porfirinlerin neden olduğu kırmızı lekelerden farklıdır. Genelde kötü bir kokuya sahiptir.

Evcil hayvanlar ayrıca porfirinden kaynaklı lekeli bir yüze ve sürekli nemli deriden kaynaklı sekonder bir maya enfeksiyonuna sahip olabilir.

Ancak, toksinlere maruz kalmadan, temiz bakılan, organik diyetle beslenen inanılmaz derecede sağlıklı hayvanlarda bile aşırı porfirin üretimi olabilir.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek